Kontaktujte nás: 0907 779 779 | obchod@styrotherm.sk

KOMINÁRSTVO

Frézovanie, vložkovanie a čistenie komínov

Nepríjemné zistenie pre klienta je ak zisti ,že v komíne sa ,,usadil,,  decht.

Čo je vlastne decht a prečo sa tvorí

Decht je zlúčenina vlhkosti a spalín. To znamená, nazrážaná voda, spaliny, síra z dreva, uhlia a podobne. Takto vznikne decht, teda tekutá až polotekutá a polo mazľavá zmes. Samotný decht je pre nás neškodný. Na základe takéhoto zloženia potom vznikne kyselina a oxid uhoľnatý čo už je škodlivé. Samotný decht prenikne cez poškodené tehly na omietku, do obývaných častí domu a tu je problém. Ak chcete zabrániť tvorbe dechtu v komíne, je dôležité aby ste kúrili dostatočne suchým drevom. Najlepšie je používať suché tvrdé drevo.

Všetko začína pri rozkurovaní v kotly

Dôležité je aj rozkurovanie v kotloch. Správne a  potrebné je, aby sa rozkurovalo nie na malé ,,obrátky,, ale dostať kotol čo najskôr na vyššiu teplotu min. nad 60 °C. Ide vlastne o čo najrýchlejšie nahriatie teploty v komíne a takto zabrániť možnému vznikaniu vlhkosti telesa komína. Klienti sú zvyknutý rozkurovať na nízkej teplote, chcú ušetriť palivo, ale takto rozkurovať je naozaj veľmi zlé. Práve takéto rozkurovanie v kotloch je neefektívne a zároveň škodí  komínu a to usádzaním spalín a vlhkosti v komíne, čiže dechtu.

Na trhu existujú a dajú sa  použiť prípravky na odstránenie dechtu, ale najrozumnejšie je starať sa o komín klasickým spôsobom a to  pravidelným čistením pomocou silikónovej, alebo oceľovej kefy. Záleží na tom o aký komín  ide. V prípade tehlového komína sa najčastejšie používa oceľová a na čistenie antikorovej vložky silikónová kefa. Samozrejme je dôležité čistiť nielen komín ale aj dymovod od spotrebiča v ktorom sa taktiež usádzajú spaliny.

Usadený decht v komíne vyčistí komínová fréza. Po vyvložkovaní tak máte komín úplne čistý.